Endometrium u 70 latki

Endometrial scratching ( z ang.) to badany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w projektu podniesienia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można zrobić w pozostały forma. Zazwyczaj wykorzystuje się do ostatniego kierunku czystej i jednorazowej sondy (pipelli). Zabieg ten spełniany jest pod ciągłą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest dosyć niska. Rzadziej procedurę buduje się histeroskopowo (tylko pod opieką lekarza).
Zabieg endometrial scratching jest niemało ważnych zalet. Wg badań podnosi on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które chorują na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy kobiety jest bowiem kluczowym elementem i pędzi do dalszego prawidłowego rozwoju ciąży. Istnieje obecne też zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy natomiast nie tylko z wartości zarodka, który zależy transferowi, lecz i z swoich właściwości błony śluzowej macicy.
Czym jest endometrium? To nic innego jak błona śluzowa macicy. Jest ona znacznie czuła na hormony steroidowe, natomiast w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega dużym zmianom w pozostałych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek znajdujących się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w toku jajeczkowania, oraz w nowej fazie cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które ukończyły już menopauzę i dają hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Kobiety nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po czasie pokwitania endometrium większe niż 12 mm może oznaczać choćby o rodzącej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zbudowana jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa ważna to “temat zapasowy”, z którego na początku kolejnego etapie przekonuje się warstwa czynnościowa.