Kapusta kiszona na codzien

Kiedyś kapustę kisiło się jesienią w wielkich beczkach. W każdym szanującym się gospodarstwie domowym była ciężka, ręczna krajalnica do kapusty. Cała rodzina brała udział w tym przedsięwzięciu. Krojenie kapusty na ćwiartki to pierwsze zadanie potem te ćwiartki trzeba było poszatkować. Krajalnica do kapusty była niezbędna. Wielka beczka z kiszoną kapustą stała w piwnicach domów i zapewniała rodzinie przetrwanie zimy.

Teraz znowu wracamy do tych zwyczajów. Okazało się, że własnoręcznie kiszona, smaczna i zdrowa kapusta to skarb. Zmienił się tylko sposób na to kiszenie. Już nie trzeba tego robić raz w roku. Okazało się, że kapustę możemy szatkować i ładować do niewielkich pojemników, najlepiej z glinki ceramicznej i na bieżąco serwować ją do posiłków. Żeby robić to wygodnie, szybko i bezpiecznie dobrze jest mieć zgrabny, nieduży sprzęt do jej szatkowania. Taka krajalnica do kapusty już niedługo będzie chyba w każdym domu.

U mnie już jest i bardzo sobie to cenię. Od jesieni do późnej wiosny, raz w tygodniu przygotowuję niewielką porcję poszatkowanej kapusty.  2 główki dzięki krajalnicy w mig zamieniają się w kopczyk poszatkowanych wiórek. Teraz jeszcze sól, trochę wygniatania dłonią, tak by sok z kapusty puścił i już można ładować na przykład do słoików. Słoiki zanoszę w jakieś dosyć ciepłe miejsce (22′ – 23’C) i po trzech, czterech dniach można zajadać.
Wiadomo, kiszona kapusta to masa zdrowia. To witaminy i mikroelementy. To zdrowie. Jesz kapustę – będziesz silny i będziesz tryskać zdrowiem.
Rodzina jest zadowolona, posiłki są urozmaicone, a ja jestem szczęśliwy, że w mig mam gotową surówkę do obiadu.
Może jeszcze ciut kminku. Przecież kminek tak się lubi z kapustą. Może odrobina tartej marchewki. Niech będzie kolorowo i smacznie.
Odrobina oleju i już się zajadamy, aż się uszy trzęsą.
Kapusta kiszona to jest to co lubi cała rodzina.
Nie wyobrażam sobie bawić się z kapustą, gdyby nie krajalnica do niej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl