Oswietlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne instalowane w domach i zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej ma za zadanie pomoc nam wyjść z budynku, gdy w środku jest ciemno, gdzie istnieje zagrożenie oraz gry tradycyjne oświetlenie nie działa z różnych przyczyn.
Według przepisów każdy budynek musi być wyposażony w instalację oświetlenia awaryjnego, jeśli w środku znajdują się więcej niż 5 osób na co dzień.

Lampy oświetlenia awaryjnego muszą umożliwić odnalezienie drogi ewakuacyjnej nie tylko w sytuacji gdy jest ciemno, ale także wtedy, gdy w budynku znajduje się duże kłębowisko dymu. Lampy oświetlenie awaryjnego muszą wskazywać ludziom sprzęt do ratowania życia, maski przeciwgazowe, a także sprzęt przeciwpożarowy.
Lampy oświetlenia awaryjnego powinny być, zgodnie z przepisami, sprawdzane okresowo na wypadek zniszczenia lub przepalenia się żarówek. Częstotliwość sprawdza lamp jest określana przez producenta, jednak nasze rządowe przepisy mówią o tym, że taki przegląd nie może odbywać się rzadziej niż raz w roku. Co najmniej raz w roku konieczne jest też sprawdzenie, czy oprawy świetlne nie uległy uszkodzeniu, a także czy akumulatory, które napędzają oświetlenie awaryjne nie uległy uszkodzeniu, zamoczeniu lub innej awarii. Koniecznie raz w roku trzeba też przeprowadzić kontrolę pracy całego układu oświetlenia. Osoby odpowiedzialne za konserwację budynku powinny też przeprowadzić pomiar natężenia oświetlenia w stanie zagrożenia oraz sporządzać raz do roku protokół o stanie oświetlenia awaryjnego.
Lampy oświetlenia awaryjnego są instalowane nie tylko w wielkich biurowcach i szkołach, ale niektórzy także stosują sobie takie oświetlenie we własnych domach. Mimo że wydaje się, że w domu każdy powinien znać drogę, to jednak jeśli dzieje się coś złego, wybucha pożar, a nam spada coś na głowę, to wtedy już znalezienie prostej drogi wyjścia nie jest już takie oczywiste. Do lamp oświetleniowych dobrze jest używać żarówek LED o niskim napięciu, ale dobrze sprawdzą się także świetlówki oraz oświetlenie żarowe. Ceny takiego systemu oświetlenia awaryjnego zależą od jakości użytych materiałów oraz od ego jak wiele żarówek i punktów świetlnych chcemy mieć w budynku. Oświetlenie awaryjne zwykle instaluje się w najbardziej newralgicznych miejscach, takich jak drzwi wejściowe, schody, łazienka, a także wyjście na dach. Osoby, które posiadają w domach gaśnice, właśnie gaśnice powinny oświetlać żarówkami awaryjnymi. Dobrze jest także oświetlić wyjście na taras, o ile z tarasu można wyjść na zewnątrz.