Pompa tlokowa wysokocisnieniowa

Pompa membranowa inaczej określana jest pompą wyporową. Znajduje swoje zastosowanie między drugimi w różnych instalacjach do przetłaczania niemal każdego medium. Jej roboczym organem jest plastikowa lub gumowa membrana, która przenoszona jest przy pomocy dźwigni.
Cechy charakterystyczne
Jej stroną charakterystyczną jest brak przecieków, dzięki czemu stanowi szeroko wykorzystywana do pompowania cieczy toksycznych oraz zanieczyszczonych. Jej przeznaczenie kojarzy się do oczyszczalni wody, przemysłu farbiarskiego, drukarskiego, lakierniczego, do transportu produktów spożywczych, w przemyśle mechanicznym, ceramicznym, górniczym, budowlanym, włókienniczym, spożywczym, farmaceutycznym, papierniczym i chemicznym, a ponadto przy transporcie chemikaliów.

Pompy membranowe zapewniają niezawodny, skuteczny i dobry transport każdego rodzaju cieczy.
Pompy, które pracują z zastosowaniem pneumatyki wymagają dostawy sprzężonego powietrza. Są one napędzane sprężonym powietrzem. Ich podejmowanie otwiera się wraz z zasileniem sprężonym powietrzem za pomocą systemu dystrybucji kierującego powietrze na jedną z membran. Membrany zaś związane są wspólną osią. Jedna membrana wykonująca posuw tłoczenia idzie w prostą właściwość drugą która w owym czasie zasysa medium. Następnie ponownie cykl przenosi się z odwróceniem zakresów działania.

Rodzaje pomp
Pompy membranowe proste są w dalekich wykonaniach membran: NR (guma naturalna), NBR, EPDM, FKM (Viton), SANTOPREN. Rodzaje napędu pomp są następujące: pneumatyczny (sprężynowym powietrzem), silnik elektryczny, z napędem spalinowym, hydraulicznie.
Pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem widoczne są w innych wykonaniach materiałowych m.in. metalowe także z tworzyw sztucznych. Dają możliwość transportu mediów agresywnych chemicznie, ściernych, a i dużej gęstości. Na rynku istnieją pompy w działaniach sanitarnych (pompy spożywcze) oraz pompy z certyfikatem ATEX.