Praca a badania lekarskie

Seksuolog - pierwsze wystąpienie w jego gabinecie zazwyczaj składa się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie że zawierać zgubne skutki. Wiele osób przechodzących na zaburzenia związane z życiem seksualnym czeka w momencie poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając z tym nawet wiele lat. Niestety jest toż słuszne rozwiązanie, bo nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, zatem w dodatku może przynieść eskalację dysfunkcji. W dziedzinie seksuologii otrzymują się zatem wszelkie aspekty powiązane z płciowością pracownika w sferze fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w ważnym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania powiązane spośród jej pomocą ze karty środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów przedstawiających się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny nacisk na naturalną egzystencję, więc nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na elementy związane z osobną seksualnością. Z obecnego czynnika mnóstwo osób zapada w milczeniu z względu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem objawia się więc możliwością do zmierzenia się z bliskimi najbardziej palącymi problemami i daje ich innowacyjne rozwiązanie. Bez względu na podstawową specjalizację danego seksuologa (czyli to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba skończyć się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego planem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszelkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i ważnych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu widzenia na punkt seksu oraz dotychczasowych badań w ostatniej sprawie.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent masz obowiązek oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji umiejętności i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie pytanie somatyczne przygotowane przez specjalistę z dziedziny pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesie kobiet bądź urolog w sukcesu mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje również badanie psychologiczne, liczące na dobraniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może też zasugerować skierowanie do zrealizowania badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zwrócić sobie sprawę, iż pragnienia seksualne należą do kategorii potrzeb fizjologicznych, zaś ich zadowolenie stanowi samym z obowiązujących czynników nadającym życiu sens.