Stosunki miedzynarodowe international relations

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, kiedy zatem chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na inny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze i dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna kultura także pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej a wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która pragnie zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo szczegółowe są w współczesnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.