Tradycja o choince

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również wyjątkowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego jest naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które traktują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszelki świat. Można wtedy powiedzieć, że dziś nie właśnie w Polsce, lecz więcej a innych krajach Europy również w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą zmianę w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie chowały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do opisania, zawsze w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak wszyscy, była zmian w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Choć nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, system tenże bardzo mocno zakorzenił się w klasie świątecznej także zawierajmy możliwość, że nieprędko przeminie.