Uklad optyczny oka biofizyka

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do stworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez układ optyczny. Mikroskopy wyrażają się głównie z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w wielu dziedzinach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy grane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych zaś w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Lecz w nauce chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są nawet w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy określa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), są i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z myśli ścisłych. Badany obiekt uważany jest łatwo przez okular czy na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest dana przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi powiązana z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, tylko we nowych mikroskopach optycznych można zrobić powiększenia ponad tysiąckrotne.