Uklad rozrodczy meski i zenski funkcje

kamery mikroskopowe

Witam ciepło w pozostałym artykule, w jakim przyjrzymy się strukturze ludzkiego ciała. W dzisiejszym krótkim tekście poznamy tajemnice żeńskiego układu rozrodczego i dowiemy się, gdy on działa. Zachęcam do pracy.
Z uwagi na mieszkanie rozmieszczenia, żeńskie płciowe narządy daje się na międzynarodowe oraz wewnętrzne. Do tych kolejnych zaliczamy, jak ważna się domyślać, jajowody, jajniki, pochwę, oraz macicę. Dużo daleko jest natomiast narządów zewnętrznych, czyli nie będziemy się im patrzeć zbyt szczegółowo.
Jajowodem nazywamy przewód, którego średnia długość ma około jedenastu centymetrów. Biegnie on z rogu macicy do samego jajnika. Ponieważ kobieta jest dwa jajniki, są i dwa jajowody. Niestety, coraz częściej napotyka się w współczesnych czasach nowotwór tego procesu. A tak znaczące jest, aby wykonywać regularnie badanie zwane sono (badanie drożności jajowodów).
Jajniki są gonadami, czyli narządami o odpowiedniej funkcji do męskich jąder. Dostarczają one komórki jajowe, jakich celem bycia, jest pokrycie za pomocą męskiego plemnika. Jajnik jest zazwyczaj kształt spłaszczonej elipsoidy. Jego wielka masa wynosi jeden dekagram.
Macica jest narządem, w którym przekłada się rozwój embrionalny dziecka. Ma kształt dopuszczony do gruszki. Kobieta, która nie miała też okazji urodzić dziecka, ma macicę o długości około siedmiu centymetrów i wielkości czterech w największym miejscu. Masa narządu nie powinna przekraczać siedemdziesięciu pięciu gramów.
Ostatnim narządem, jaki teraz opiszemy, jest pochwa. To mięśniowo-błoniasty przewód, bardzo elastyczny. Łączy macicę z przedsionkiem pochwy, czyli częścią sromu. Zatem do niej organizowane jest nasienie. Pochwa obejmuje męskie prącie podczas kopulacji.
To końcu, jeśli chodzi o żeńskie narządy rozrodcze. Do zwiedzenia w następującym artykule.