Zaburzenia osobowosci wg dsm 4

elzab mera

O zaburzeniach i wadach psychicznych wyraża się w Polsce coraz częściej. Problemy powiązane z psychiką przestają być czystym tematem, ponieważ co roku boryka się spośród nimi niewiele ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się drinku z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, które organizują w populacji europejskiej.

Czy boimy się kłopotów z psychiką? W porządku chorób, które dają u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne znalazły się na 4. miejscu, zaraz po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto ale mieć, że choroby psychiczne można poznać dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii opublikowanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z lżejszymi bądź większymi zaburzeniami psychicznymi. Należą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej dzieli się je jak schizofrenia), depresje o dużym natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a także fobie. Wśród zaburzeń psychicznych znajdują się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia połączone z skutecznym stresem,a nawet otępienie.

Jak należy zgłosić się do psychiatry? Impulsem do wizyty jest przede wszystkim etap emocjonalny, który zajmuje szczególny niepokój dotkniętej nim role, jak również zaniepokojenie najbliższych. Własny doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co pozwoli na skuteczną terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie przynosi lepsze skutki.